VÄLKOMMEN som praktikant hos DH Solutions - Anton
Vi säger varmt välkommen till vår praktikant Anton Kozak som kommer att praktisera i BI & Systemutvecklings-teamet! I samband med att vi välkomnade Anton passade vi på att ställa några snabba frågor!
Vilket team ska du praktisera i här på DH Solutions?
Jag ska praktisera i BI & Systemutvecklings-teamet.
Vad ser du mest fram emot under din praktik?
Under min praktik ser jag verkligen fram emot att utveckla mina färdigheter inom systemutveckling och få praktisk erfarenhet av att arbeta med olika teknologier. Jag är intresserad av att lära mig om utvecklingen av DevOps-extensions, eftersom detta är ett område jag inte har arbetat med tidigare. Jag ser fram emot att förstå de verktyg och processer som ingår i DevOps, vilket jag tror kommer att ge mig en djupare insikt i hela utvecklingscykeln och hur man kan optimera samarbetet mellan utveckling och drift.
Hur har din första tid på DH Solutions varit?
Min första tid på DH Solutions har varit mycket positiv och inspirerande. Jag har haft möjlighet att delta i fredagsfika, vilket är ett utmärkt tillfälle att träffa nya och trevliga kollegor samt bygga relationer inom företag. Atmosfären är öppen och välkomnande, vilket har gjort det lätt för mig att anpassa mig till den nya miljön.
Vad har du gjort tidigare?
Jag har en utbildning som trädgårdsmästare och över tio års erfarenhet inom detta område, där jag har arbetat i Ukraina, Danmark och Sverige. Under min tid som studerande har jag även arbetat som lagerarbetare på Biltema, där jag har lärt mig att köra olika typer av truckar.
Vilken utbildning går du eller har gått?
Nyligen avslutade jag min utbildning till webbutvecklare med inriktning på .NET vid Jönköping University. Under min utbildning har jag fokuserat på att utveckla säkra webbsystem och har förvärvat kunskaper i moderna teknologier och ramverk.
Vad tar du med dig som mest värdefullt från din praktik?
Från min praktik tar jag med mig värdefull kunskap och erfarenheter, samt den positiva och hjälpsamma atmosfären från mina kollegor. Denna stödjande miljö har verkligen bidragit till min utveckling och jag är tacksam för alla de insikter jag har fått.


Hur skulle du beskriva dig själv?
Som person är jag positiv och entusiastisk, vilket hjälper mig att skapa en bra stämning omkring mig. Jag är duktig på att ta egna initiativ när det behövs och trivs i roller där jag får ansvar. Oavsett om jag har en ansvarsfull roll eller inte, strävar jag alltid efter att göra mitt bästa varje dag och växa inom mitt område.
Vem är du privat?
Privat älskar jag att snickra hemma, oavsett om det handlar om att byta tapeter, bygga terrasser eller arbeta i min trädgård, som jag ständigt utökar varje år. Jag tycker också om att plocka svamp, ta långa promenader i staden och träna på gymmet. Havet och att simma i det är en stor passion för mig, och jag njuter av att spendera tid vid stranden, särskilt under sommarens varma dagar.
När jag inte är utomhus uppskattar jag att tillbringa tid hemma med att skriva kod eller titta på film i lugn och ro. Jag gillar också att lära mig nya saker, vilket hjälper mig att hålla mig kreativ och inspirerad. Dessutom är jag alltid öppen för att prova nya aktiviteter och utmana mig själv, oavsett om det handlar om att lära mig en ny sport eller experimentera med nya recept i köket.
Vilka tre faktorer anser du är avgörande för att en praktik ska bli framgångsrik?
Jag anser att följande tre faktorer är avgörande för en framgångsrik praktik:
– Bra kommunikation mellan praktikanten och mentorn.
– Möjlighet att arbeta med riktiga projekt och få praktisk erfarenhet.
– En öppen och stödjande arbetsmiljö som uppmuntrar lärande och utveckling.
Tack Anton för att vi fick intervjua dig och lycka till med den fortsatta praktiktiden hos oss. Kul att ha dig här!